Ács város honlapja

Látnivalók Ácson



1. Zichy kastély

A kastély a település központjában fekszik, a katolikus templom és a városháza szomszédságában. A birtok a 17. század végén került Esterházy Károly egri püspök tulajdonába. A püspök halála után bátyjának Eszterházy Ferenc főkancellárnak és horvát bánnak leszármazottaira szállt az uradalom, akik 1824-ben eladták herceg Liechtenstein Alajosnak. 1848-ban még a hercegi családot említették az uradalom tulajdonosaként. Később, a 19. század végén gróf Zichy Ernő vásárolta meg a birtokot. A Zichy család nevéhez fűződik a kastély eklektikus (neobarokk) stílusú átalakítása is a XX. század első negyedében.
A kastélyt a II. világháború után, 1948-ban államosították. 1955. szeptember 25-én, Bartók Béla halálának 10. évfordulóján az épületben nyitották meg a Kultúrházat. A kastély napjainkban is a Bartók Béla Művelődési Ház és Könyvtárnak ad otthont, így a történelmi hagyományokkal rendelkező műemléképület a kulturális élet központjává vált Ácson.
Bővebb információ: Ácsi Bartók Béla Művelődési Ház/ Facebook.com/acsmuvhaz Tel.: 06/20/255-8010





2. Református templom

1644- ben emelték a 13. századi román templom helyén, majd 1802-ben került újjáépítésre barokk stílusban. 1802-ben a korábbi fatorony helyett kőből épített torony épült a templom mellé, amelybe 1805-ben toronyóra készült.



3. Katolikus templom

A templom 1839-ben épült késő klasszicista stílusban. A főoltárkép Fridrich Schilder alkotása, 1844- ben készült, Mária mennybemenetelét ábrázolja. 1844. szeptember 12-én, Mária napján szentelték fel, így titulusa Szűz Mária neve lett.



4. Bagolyvár

1858-ban épült kétszintes katolikus iskola volt, a katolikus templom szomszédságában. Az épület 2010 és 2012 között megújult, és ma helyet biztosít a meglévő helytörténeti gyűjteménynek. Ezen kívül a Cukorgyári történeti kiállításnak, illetve a Kossuth Emlékszobának ad otthont.



5. Cukorgyári történeti kiállítás

Az Ácsi Cukorgyár, a mai Magyarország területén elsőként alapított cukorgyár volt, 1871. február 1-től 2001. december 31-ig, 130 évig üzemelt a településen. Már a gyár bezárása után felmerült az ötlet, hogy a gyár történetét és működését bemutató kiállítás nyíljon a művelődési házban. A kiállítás jelenleg a Bagolyvár épületében tekinthető meg.



6. Kossuth Emlékszoba

A Kossuth emlékszoba létrehozását a Kossuth Lajos Asztaltársaság kezdeményezte. A kiállítás szintén a Bagolyvár épületében kapott helyet.



A kiállítások megtekintéséhez előzetes bejelentkezés szükséges.
Érdeklődni lehet: Varga Zsuzsannánál, a művelődési ház munkatársánál.
Elérhetőség: 06/20/335-4512-es telefonszámon.

7. Degenfeld kastély romja

A kastélyt feltehetőleg 1863-ban építette a Forster család klasszicista stílusban. 1900-ban, más források szerint 1906-ban a Concóháti birtokot gróf Degenfeld- Schonburg Ottó vásárolta meg, aki kibővítette a kastélyt és az épülethez földszintes mellékszárnyakat csatolt. A gazdaság az 1947-es államosításig maradt csak a család birtokában. Ezt követően a régi gazdasági épületeket elbontották, a kastély belső tereit pedig lakásokká alakították át. Sajnos napjainkban már csak az épület romjai találhatók meg, illetve az egykori kastélypark maradványai.



8. Limes

Időszámításunk szerinti 41-54 körül Claudius római császár kezdte el kiépíteni a Duna vonalát, mint a római birodalom határát. Ez volt az úgynevezett Limes vonal. Ács dunai határán húzódott a rómaiak fontos hadiútja, mellette két jelentős táborral, az Ad-Mures (Bum-Bum kút) és az Ad-Statuas (Ács-Vaspuszta) nevű táborokkal. Ács Duna-parti szakaszán még ma is megtalálhatók az erőd romjai.



Forrás:

Gerecsei Zsolt, Lakatos Béla (2015, szerk.): Ács, a mi városunk. Ács Város Önkormányzata 2015

Fotók: Nyéki János és archív felvételek